Zbyt nagłe przestawienie psa na nową dietę może skończyć się poważnymi zaburzeniami trawienia... Jak zmienić psu karmę na nowy pokarm, by uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego?
Karma podawana psu powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb danego czworonoga. Zapotrzebowanie czworonoga na poszczególne składniki odżywcze i kalorie zależne jest przede wszystkim od wieku, wielkości, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa. Gdy któryś z tych czynników ulega zmianie, konieczna może być zmiana dotychczasowej karmy na dietę o bardziej odpowiednim składzie. Do takich sytuacji należy między innymi:
Zmiana karmy może być konieczna także w przypadku, gdy zwierzak nie czuje się dobrze na dotychczasowo podawanym mu pożywieniu lub nie zostało ono odpowiednio dobrane. Wskazaniem do wprowadzenia nowej karmy mogą być:
Wielu opiekunów decyduje się także na zmianę karmy pupila ze względu na niską jakość dotychczas stosowanej diety. Niektóre produkty mogą też zostać wycofane ze sprzedaży.... To wszystko sprawia, że niemal każdy pies choć raz w ciągu swojego życia będzie miał zmienianą dietę. Wprowadzanie nowej karmy nie jest jednak tak łatwe, jak mogło się wydawać!
Układ pokarmowy psa dostosowuje się do podawanego zwierzakowi pokarmu - praca wątroby, aktywność trzustki i metabolizm zależne są proporcji poszczególnych składników odżywczych zawartych w diecie czworonoga. Od składu karmy uzależniona jest też aktywność i skład flory bakteryjnej jelit zwierzaka. Gdy dieta psa ulega zmianie, cała ta równowaga organizmu zostaje zachwiana, a u zwierzaka wystąpić mogą zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmu. Z tego względu każda decyzja o zmianie diety pupila powinna być dobrze przemyślana! Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można uniknąć biegunki po zmianie karmy.
Zmiana karmy u zdrowego, dorosłego psa nie jest trudna - szczególnie, jeśli zwierzak przyzwyczajony jest do różnorodnej diety zawierającej oprócz karmy także przysmaki i gryzaki. Jednak nawet u czworonogów dobrze tolerujących takie urozmaicanie, warto przeprowadzić zmianę karmy stopniowo.
Najlepszym sposobem na przestawienie psa na nową karmę jest stopniowe zmniejszanie ilości starej diety i zastępowanie jej nowym pokarmem. Początkowo w ten sposób można podmienić psu nie więcej, niż 15-25% posiłku. Podczas podawania zwierzakowi takiej mieszanki dwóch diet należy uważnie obserwować psa i konsystencję jego kup. Jeśli nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, po kilku dniach można podawać psu posiłki złożone pół na pół z nowej i starej karmy. W kolejnych dniach proporcje znów można zmienić, by w misce zwierzaka znalazło się już 75% nowego pożywienia. Dobre samopoczucie, ładnie uformowane kupy i brak wzdęć to znak, że psiaka można już całkowicie przestawić na docelową karmę.
Inaczej będzie wyglądał proces zmiany karmy u psa z wrażliwym żołądkiem. W przypadku czworonogów ze skłonnością do zaburzeń trawienia nową karmę warto podawać najpierw w ramach przysmaków między posiłkami i obserwować, jak organizm zareaguje na kilka gramów nieznanego pożywienia. Dopiero przy braku negatywnej reakcji można zacząć mieszać psu karmy, podmieniając na każdym etapie nie więcej, niż 10% posiłku.
Najtrudniejsza będzie zmiana karmy u psa wymagającego wprowadzenia specjalistycznej diety ze względu na problemy zdrowotne. W zależności od choroby, na jaką cierpi pies, konieczne może być wprowadzenie nowej diety nawet z dnia na dzień albo rozłożenie tego procesu na kilka tygodni. W przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza weterynarii i poprosić o szczegółowe instrukcje.
Gdy psiak zakończy fazę wzrostu, nie powinien już dłużej otrzymywać diety dla szczeniąt - wymaga innego rodzaju karmy przeznaczonej dla psów dorosłych. Trzeba przy tym pamiętać, że zmiana karmy u szczeniaka również musi być przeprowadzona stopniowo. Młody organizm jest bowiem szczególnie narażony na negatywne skutki zaburzeń trawienia, a silna biegunka może poważnie odbić się na zdrowiu i wymagać długotrwałego leczenia.
W przypadku szczeniąt dobrym wyborem mogą być karmy "all life stages" przeznaczone dla psów w każdym wieku i każdej wielkości. Tego typu diety zostały tak zbilansowane, że mogą być podawane zarówno rosnącym maluchom, jak i dorosłym psom. Przy wyborze karmy "all life stages" warto zwrócić uwagę na produkty wolne od alergenów - pozwoli to uniknąć konieczności zmiany karmy nawet wtedy, gdy u zwierzaka rozwinie się jakaś alergia.
W przypadku zdrowych czworonogów niewymagających natychmiastowej modyfikacji diety, zmiana karmy powinna być rozłożona na minimum tydzień. Natomiast wrażliwsze psiaki mogą potrzebować nawet trzech tygodni, by przyzwyczaić się do innej karmy. Ważne jest, by w trakcie zmiany karmy uważnie obserwować swojego psa i odpowiednio szybko reagować na ewentualną biegunkę lub dodatkowe objawy.
Biegunka pojawiająca się po podaniu psu nowej diety może być skutkiem nietolerancji pokarmowej na któryś ze składników nowego produktu. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne zapoznanie się ze składem produktu i sprawdzeniem, czy jest on wolny od alergenów i sztucznych dodatków.
Jeśli u zwierzaka wystąpi biegunka po zmianie karmy, należy przerwać wprowadzanie nowej diety i wrócić do karmy, która była dobrze tolerowana przez psi żołądek. W przypadku, gdy zaburzenia trawienia nie miną, może to świadczyć o procesie zapalnym w obrębie jelit. Taka sytuacja wymagać będzie wprowadzenia odpowiedniego leczenia lub całkowitej zmiany sposobu żywienia psa - przynajmniej do czasu ustąpienia problemów.
Biegunka podczas wprowadzania nowej diety psa jest też wskazaniem do podawania zwierzakowi probiotyków zawierających żywe bakterie. Dobroczynne mikroorganizmy zasiedlą jelita psa i zmniejszą ryzyko zaburzeń trawienia przy kolejnej próbie modyfikacji diety.
Poza sytuacjami, w których konieczna jest zmiana karmy z przyczyn zdrowotnych lub ze względu na zmieniające się potrzeby zwierzaka, dieta psa powinna być stała. Każda zmiana mokrej lub suchej karmy czy sposobu żywienia psa to duże obciążenie dla organizmu czworonoga, dlatego ciągłe zmiany mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych.
Jeśli opiekun chce zmienić dietę psa tylko dlatego, że zwierzak znudził się smakiem suchej karmy, najbezpieczniej będzie wybierać produkty tego samego producenta. Są one zazwyczaj przygotowywane z podobnych surowców i poddawane takiej samej obróbce, dzięki czemu są do siebie bardzo zbliżone.
Warto też pamiętać, że karmy opisane jako pełnoporcjowe zawierają wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze. Nie ma więc konieczności zmieniania psu diety z obawy o niedobory!
Autor: Aleksandra Prochocka