Sucha czy mokra karma dla psa? Sprawdź, co powinien jeść twój pupil!

Nie wiesz, jaka karmę wybrać dla swojego czworonoga? Zastanawiasz się, co będzie lepsze - karma sucha czy mokra dla psa? Podpowiadamy, którą karmę wybrać w zależności od potrzeb twojego pupila!

Dlaczego wybór karmy dla psa jest taki ważny?

Istnieje wiele sposobów karmienia psa. Domowe czworonogi mogą jeść zarówno gotowe karmy, jak i posiłki przygotowywane samodzielnie przez opiekuna (gotowane lub surowe). Każda z tych metod żywienia ma swoje plusy i minusy, jednak to właśnie gotowe karmy suche i mokre należą do najpopularniejszych rodzajów diet podawanych psom. Nic dziwnego - takie produkty mają wiele zalet zarówno z punktu widzenia zdrowia psa, jak i wygody opiekuna. Wysokiej jakości karma pełnoporcjowa jest zbilansowana i dostarcza psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, nie wymaga też długiego przygotowywania ani przechowywania w lodówce czy zamrażalniku. Opiekunowie decydujący się na taki sposób żywienia psa mają do wyboru suche i mokre karmy. Która karma będzie lepsza dla psa? To zależy od kilku czynników!

Sucha czy mokra karma dla psa - co wybrać?

Zarówno sucha, jak i mokra karma mają kilka wad i zalet, które sprawiają, że wybór rodzaju karmy dla psa wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Ponadto każdy opiekun zwierzaka powinien pamiętać, że sposób żywienia psa należy zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb danego czworonoga. W przypadku niektórych psów ogromne znaczenie może mieć wielkość posiłków, która w dużej mierze zależeć będzie od rodzaju podawanej mu karmy.

Sucha karma zawiera tylko śladowe ilości wody - dzięki temu jest to pokarm bardzo skoncentrowany, czyli w niewielkiej objętości dostarcza dużych dawek kalorii i składników odżywczych. Natomiast mokra karma składa się w około 75-80% z wody i musi być podawana w znacznie większych ilościach, by zaspokoić potrzeby żywieniowe psa. Oznacza to, że w przypadku żywienia psa karmą suchą dzienna porcja jedzenia dla zwierzaka będzie znacznie mniejsza, niż w przypadku karmy mokrej. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą!

Przykładowo niewielkie porcje karmy o wysokiej koncentracji będą doskonałym rozwiązaniem dla psów o wysokim zapotrzebowaniu na energię i składniki odżywcze, w tym dla psów aktywnych i sportowych oraz szczeniaków. Sprawdzą się także u psów, które nie lubią dużo jeść lub cierpią na problemy trawienne wymagające podawania małych porcji jedzenia. Nie będą natomiast dobre, gdy pies wymagać będzie odchudzania - mała objętość posiłków może sprawić, że psiak będzie chodził głodny i zacznie domagać się dokładki jedzenia...

Jakie jeszcze są różnice między suchą a mokrą karmą i na jakie cechy psa zwrócić uwagę, wybierając sposób żywienia zwierzaka?

Zalety i wady suchej karmy dla psów

Do głównych zalet suchej karmy należą:

Sucha karma może też leżeć w misce psa dłużej, niż mokra, dlatego może być lepszym rozwiązaniem dla psów, które nie lubią zjadać całego posiłku na raz i wolą podjadać po trochu w ciągu całego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że długo otwarte suche karmy też się psują - po pewnym czasie dochodzi do jełczenia tłuszczu zawartego w granulkach, przez co nabierają one gorzkiego posmaku i tracą wartości odżywcze. Dlatego kupując psu suchą karmę należy wybierać takiej wielkości worki, by psiak mógł zjeść całą karmę w 3-4 tygodnie od otwarcia.

Przy żywieniu psa suchą karmą należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe dawkowanie - regularne przekraczanie zalecanej codziennej dawki karmy może szybko doprowadzić zwierzaka do nadwagi. Warto także wiedzieć, że psy na diecie złożonej z karmy suchej szczególnie potrzebują stałego dostępu do wody, gdyż ich pokarm nie zapewnia odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Zalety i wady karmy mokrej dla psów

Karma mokra jest mniej kaloryczna dzięki znacznie wyższej zawartości wody. Wyższa wilgotność sprawia, że takie karmy mają znacznie wyższe dawkowanie, co znacząco podnosi koszty żywienia czworonoga. Powoduje także dużo szybsze psucie się karmy, przez co po otwarciu musi być ona przechowywana w lodówce i zużyta w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Z drugiej strony dzięki wyższej zawartości wody mokre karmy mają silniejszy zapach i sprawdzą się lepiej w żywieniu psów, które wybrzydzają i nie chcą jeść suchej karmy. Ponadto karma mokra jest zalecana jako podstawa diety dla starszych czworonogów cierpiących na choroby zębów i mających problem z gryzieniem pokarmu.

Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?

Łączenie karmy suchej i mokrej to sposób żywienia, który może sprawdzić się u wielu psów - pod warunkiem, że nie wywoła u zwierzaka problemów trawiennych. Większość czworonogów jednak bardzo dobrze reaguje na takie połączenie, nawet jeśli karma mokra i sucha dla psa są podawane w jednym posiłku.

Przy stosowaniu karmienia mieszanego należy zadbać o prawidłowe dawkowanie i dobierać proporcje karm tak, by dostarczały zwierzakowi właściwej ilości kalorii. Dodanie do miski odrobiny karmy mokrej to świetne rozwiązanie dla psów, które wybrzydzają, jednak takie codzienne dosmaczanie może prowadzić do przekarmienia i nadwagi. Dlatego w takim wypadku konieczne będzie odpowiednie zmniejszenie porcji suchej karmy.

Jaką karmę dla psa wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić, jaka karma dla psa będzie lepsza albo zdrowsza - to zależy od wielu czynników i indywidualnych potrzeb danego zwierzaka. Niezależnie od tego, czy będzie on dostawał mokrą, czy suchą karmę, dieta psa powinna być zawsze najwyższej jakości. Musi być także dostosowana do wieku, wielkości, poziomu aktywności i stanu zdrowia czworonoga.

Jaką suchą karmę wybrać? Doskonałym wyborem mogą być karmy EUPHORIA z linii Gluten Free i Grain Free. Lekkostrawne, wolne od alergenów karmy stanowią zbilansowany posiłek dostarczający czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma ma formę twardych granulek, które wspierają higienę zębów psa i mogą z powodzeniem zastąpić przysmaki podawane podczas spacerów lub szkolenia. Karmy dla psów dorosłych i szczeniąt EUPHORIA dostępne są w kilku pysznych wariantach smakowych oraz w kilku rozmiarach granulek dostosowanych do potrzeb małych, średnich i dużych psów.

Autor: Aleksandra Prochocka

BIOFEED Sp. z o.o.
Rajkowy, ul. Jesionowa 28
83–130 Pelplin
Obserwuj nas
Polityka prywatności