Łupież u kota

Łupież u kota. Jak pozbyć się kociego łupieżu?

Łupież u kota to problem, z którym spotyka się wielu opiekunów. Dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn, dlatego dłuższe utrzymywanie się łupieżu będzie wymagać konsultacji z lekarzem weterynarii. Sprawdź, czym jest łupież u kota i jak go wyleczyć!

Jak wygląda łupież u kota?

Łupież u kota to skutek nadmiernego złuszczania się rogowaciejącej warstwy naskórka. Fragmenty złuszczonej skóry osadzają się na sierści zwierzaka w formie małych, białych płatków, które będą najlepiej widoczne u kotów z czarną sierścią, jednak mogą pojawić się u każdego czworonoga niezależnie od jego umaszczenia.

Łupież u kota – objawy

Pojawieniu się łupieżu na sierści i skórze kota towarzyszyć mogą także inne objawy:

Koci łupież może być przewlekły lub nawracający oraz miejscowy (na przykład obejmujący tylko grzbiet lub ogon) lub uogólniony. Wyróżnia się także łupież suchy, który nie powoduje tak intensywnego swędzenia oraz rzadziej występujący łupież tłusty, przy którym kot drapie się znacznie częściej.

Najczęstsze przyczyny łupieżu u kota

Nadmierne złuszczanie się naskórka może mieć różne przyczyny. Łupież może być wynikiem działania czynników środowiskowych, skutkiem nieprawidłowej diety lub mieć związek z innym problemem zdrowotnym. Jeśli u kota pojawia się łupież, przyczyną problemu mogą być między innymi:

Koci łupież może być spowodowany także osłabieniem odporności, silnym stresem lub zbyt suchym powietrzem w domu. W niektórych przypadkach może być także objawem, który będzie towarzyszył chorobom endokrynologicznym osłabiającym prawidłowe funkcjonowanie skóry (np. cukrzyca).

Co robić, kiedy kot ma łupież?

Jednorazowe pojawienie się łupieżu u kota nie powinno być powodem do zmartwień - intensywne złuszczanie się naskórka będzie naturalnym objawem w przypadku okresu linienia lub w stresowej sytuacji. Jeśli jednak kot ma łupież od dłuższego czasu lub występują u niego dodatkowe objawy (świąd, podrażnienie skóry, wyłysienia), wskazana będzie konsultacja z lekarzem weterynarii specjalizującym się w zaburzeniach dermatologicznych.

By ustalić podłoże problemu, specjalista dokładnie obejrzy skórę i sierść kota, przeprowadzi szczegółowy wywiad z opiekunami, a następnie zleci dodatkowe badania mające sprawdzić stan zdrowia kota. Sucha skóra i łupież może być wskazaniem do obejrzenia sierści pod mikroskopem, zbadania zeskrobiny skórnej czy pobrania krwi, by wykluczyć choroby endokrynologiczne. Na tej podstawie zostanie dobrane odpowiednie leczenie.

Leczenie i pielęgnacja kota z łupieżem

Leczenie łupieżu u kota zależeć będzie od jego przyczyny i może obejmować:

Lekarz weterynarii może też zalecić stosowanie szamponów regulujących złuszczanie naskórka i pracę gruczołów łojowych. Specjalista doradzi, jak często kąpać kota i podpowie, jakie kosmetyki stosować na łupież u kota.

Domowe sposoby na łupież u kota

W leczeniu łupieżu niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja kota. Sierść zwierzaka należy regularnie szczotkować, by pobudzić krążenie krwi w skórze i usunąć nadmiar martwego podszerstka. Wśród domowych sposobów, które mogą wspierać leczenie głównej przyczyny wymienia się także:

Jak wzmocnić skórę i sierść kota?

W wielu przypadkach łupież u kota pojawia się jako konsekwencja podawania zwierzakowi niezbilansowanej diety. Niskiej jakości karmy mogą nie dostarczać czworonogowi odpowiedniej dawki witamin, białka i kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry, co będzie sprzyjać problemom dermatologicznym. Niektóre karmy mogą także zawierać dodatki, które odpowiadać będą za reakcje alergiczne i osłabienie skóry.

Jeśli łupież u kota spowodowany jest nieprawidłową dietą, można go zlikwidować poprzez podawanie wysokiej jakości zbilansowanej karmy dla kotów. Wśród takich produktów znajduje się Euphoria Gluten Free - linia pełnoporcjowych karm dostarczających zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Karmy Euphoria Gluten Free bazują na lekkostrawnych źródłach białka zwierzęcego bogatych w łatwo przyswajalne aminokwasy odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie naskórka i są wolne od potencjalnie alergizujących dodatków, takich jak sztuczne konserwanty i barwniki. Receptury zostały także wzbogacone o składniki, które pomagają wspierać zdrowie skóry:

Linia Euphoria Gluten Free obejmuje karmy dla kotów dorosłych oraz kociaków w okresie wzrostu oraz występuje w kilku wariantach smakowych dostosowanych do potrzeb kotów wymagających wsparcia układu trawiennego, zwierzaków z tendencją do problemów z pęcherzem lub zakłaczania przewodu pokarmowego oraz kotów sterylizowanych lub niewychodzących.

BIOFEED Sp. z o.o.
Rajkowy, ul. Jesionowa 28
83–130 Pelplin
Obserwuj nas
Polityka prywatności