Karma hipoalergiczna dla psa. Jak wybrać karmę dla psa alergika?

Hipoalergiczne karmy dla psów to diety stworzone z myślą o wrażliwych czworonogach cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe. Hypoalergiczne produkty charakteryzują się przede wszystkim starannie dobranym źródłem białka i tłuszczu, składem wolnym od alergenów i wysoką jakością użytych surowców. Zawierają też prozdrowotne dodatki, które pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego oraz wygląd skóry i sierści.

Hipoalergiczna karma dla psa - jaką wybrać?

Na rynku zoologicznym znaleźć można wiele weterynaryjnych karm hypoalergicznych, które przeznaczone są dla psów z wyjątkowo zaostrzonymi objawami alergii. Takie karmy dietetyczne zawierają najczęściej hydrolizowane białko i syntetyczne źródła składników odżywczych, które nie będą drażnić układu odpornościowego zwierzaka. Karmy weterynaryjne mogą być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni produkt do potrzeb danego psa i określi długość trwania kuracji.

Warto jednak wiedzieć, że wśród zwykłych karm również można znaleźć wiele produktów dopasowanych do potrzeb psów z wrażliwym układem pokarmowym lub uczuleniem. Odpowiednio dobrana hipoalergiczna karma pełnoporcjowa dla psa może znacząco złagodzić problemy występujące u czworonoga i poprawić jakość jego życia.

Po czym poznać, że pies ma alergię lub nietolerancję pokarmową?

Coraz więcej domowych czworonogów cierpi na różnego rodzaju uczulenia i nadwrażliwość na pokarm. Problemy takie bardzo często dotyczą psów małych ras oraz zwierzaków z białą sierścią, choć mogą pojawić się u każdego psa, niezależnie od jego rasy i wieku. Po czym poznać, że psiak jest alergikiem i wymaga podawania karmy typu hypoallergenic?

Objawy skórne u psa z alergią

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na biała zawarte w składnikach diety. Takie uczulenie objawia się najczęściej poprzez:

• świąd skóry i częste drapanie się,

• zmiany skórne (wypryski, nadżerki, przebarwienia),

• zakażenia grzybicze (najczęściej między opuszkami łap),

• zacieki pod oczami,

• nawracające zapalenie uszu.

Objawy u psa z nietolerancją i wrażliwym żołądkiem

Innym problemem często spotykanym u psów jest nietolerancja pokarmowa, która powoduje zaburzenia trawienne po zjedzeniu danego pokarmu. Do objawów tego problemu należą:

• nawracające biegunki,

• wzdęcia,

• głośne przelewanie się w brzuchu,

• mdłości i odbijanie,

• wymioty.

Problemy trawienne i skórne mogą pojawić się u psa już w wieku szczenięcym, jednak bardzo często rozwijają się dopiero u dorosłych psów.

Co najczęściej uczula psa?

Ustalenie, jaki składnik jedzenia powoduje objawy, jest zazwyczaj trudne - reakcja alergiczna lub biegunka mogą pojawić się nawet dzień po kontakcie z danym pokarmem i utrzymywać aż do dwóch tygodni. Dlatego określenie, jaki element diety szkodzi zwierzakowi, wymagać będzie przeprowadzenia diety eliminacyjnej i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza weterynarii. Po ustaleniu listy uczulających składników należy dobrać odpowiednią, hypoalergiczną karmę dla psa ze składem wolnym od tych dodatków.

Do składników, które najczęściej wywołują alergię lub nietolerancję u psa, należą miedzy innymi:

• jaja,

• nabiał,

• zboża zawierające gluten,

• soja.

U psa z nietolerancją lub alergią objawy mogą pojawić się także po zjedzeniu niektórych gatunków mięsa. To, jakie źródło białka uczuli danego czworonoga, bardzo trudno przewidzieć. Dlatego hipoalergiczne receptury bardzo często są monobiałkowe, czyli bazują na jednym gatunku mięsa - często na jagnięcinie, wołowinie, indyku, króliku lub rybach (łosoś, pstrąg, flądra). Ważne, by opiekun zwracał uwagę także na źródła tłuszczu wymienione w składzie karmy - przykładowo pies uczulony na kurczaka powinien otrzymywać karmę, która nie zawiera ani mięsa, ani tłuszczu z kurczaka.

Jaka będzie najlepsza karma dla psa alergika?

Karma dla psa z alergią musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego zwierzaka. Opiekun szczeniaka powinien zawsze wybierać karmy przeznaczone dla szczeniąt, które zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dorosłe psy cierpiące na alergię powinny otrzymywać hipoalergiczną dietę dobraną z uwzględnieniem wielkości, poziomu aktywności i stanu zdrowia.

Karma antyalergiczna powinna być też dostosowana do wielkości danego zwierzaka - przykładowo karma dla psów dużych ras może różnic się od karmy dla psów średnich i małych nie tylko rozmiarem granulek, ale także dodatkami wspierającymi zdrowie stawów czy układu pokarmowego.

W składzie dobrej karmy dla psów z problemami trawiennymi i uczuleniami mogą znaleźć się także:

• olej z łososia, który wspiera zdrowie skóry i zmniejsza stany zapalne wywołane uczuleniem,

• prebiotyki FOS i MOS, które poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zmniejszają ryzyko biegunek,

• probiotyki, czyli dobroczynne bakterie, które będą wspierać pracę jelit,

• warzywa, owoce i zioła, które dostarczą cennych antyoksydantów,

• yucca schidigera, która ma przeciwzapalne właściwości i wspomaga oczyszczanie organizmu.

Karma dla psów wrażliwych nie powinna natomiast zawierać sztucznych barwników, konserwantów ani glutenu.

Hypoalergiczna sucha karma dla psa z alergiami EUPHORIA

Doskonałą propozycją dla psów cierpiących na alergie pokarmowe i nietolerancje są karmy suche EUPHORIA z linii Gluten Free, Grain Free oraz Ultra Premium. Hipoalergiczne karmy dla dorosłych psów i szczeniąt zawierają wyselekcjonowane źródła białka i są całkowicie wolne od alergenów, dzięki czemu można je stosować u wszystkich wrażliwych czworonogów oraz jako podstawę diety eliminacyjnej. Kompletne karmy hipoalergiczne zawierają wyłącznie najwyższej jakości składniki i są wolne od potencjalnie szkodliwych dodatków, takich jak sztuczne barwniki czy konserwanty. Szeroki wybór smaków sprawia, że każdy opiekun psa znajdzie odpowiedni produkt dla swojego pupila.

Autor: Aleksandra Prochocka

BIOFEED Sp. z o.o.
Rajkowy, ul. Jesionowa 28
83–130 Pelplin
Obserwuj nas
Polityka prywatności