dlaczego szczenię gryzie

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Sprawdź, co zrobić, kiedy pies gryzie!

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, mebli i innych rzeczy, które nie powinny trafić do psiego pyska? To pytanie zadaje sobie każdy, kto raz poczuł na swojej skórze ostre szpilki lub zobaczył zniszczenia, jakie mogą wyrządzić! Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można oduczyć szczeniaka gryzienia różnych przedmiotów.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Istnieje kilka przyczyn, dla których szczeniaki gryzą różne przedmioty w swoim otoczeniu. Do najczęstszych z nich należą:

Oczywiście u psiego malucha mogą pojawić się także zaburzenia behawioralne - gryzienie rąk i nóg opiekuna będzie wtedy oznaczać, że pies boi się, nie chce dotykania lub atakuje w obronie własnej. W takim wypadku niezbędna będzie pomoc doświadczonego behawiorysty, który pokaże, jak pracować z psiakiem. Jednak takie problemy rzadko dotyczą szczeniąt i są dość łatwe do rozpoznania (maluch oprócz gryzienia zaczyna groźnie warczeć, kłapać ostrzegawczo zębami, może też chować się w kącie, uciekać lub jeżyć sierść). Dlatego w większości przypadków oduczenie szczeniaka gryzienia mebli, rąk czy nóg nie będzie trudne - wystarczy wykazać się cierpliwością i konsekwencją.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?

Podgryzanie rąk lub nóg może stanowić dla szczeniaka dobrą zabawę. Ugryziony opiekun zawsze zwróci uwagę na malucha i zacznie się odsuwać, co dodatkowo prowokuje psiaka do gonienia uciekającej "ofiary". Niektórzy właściciela mogą też specjalnie zachęcać pupila do takich zachowań, nie zdając sobie sprawy, że problem gryzienia rąk będzie się nasilał w późniejszym wieku... Na szczęście oduczenie psa gryzienia rąk i nóg w zabawie wcale nie jest trudne.

Najważniejszą zasadą jest natychmiastowe przerywanie zabawy, gdy tylko szczeniak zaczyna gryźć to, czego nie powinien. Nie należy wyrywać psu rąk z pyska, piszczeć ani uciekać, bo takie zachowanie może dla malucha wyglądać jak dalsza zachęta do podgryzania. Najlepszym sposobem jest zatrzymanie ręki lub nogi w miejscu - dzięki temu przestanie być atrakcyjną zabawką - i jak najszybsze przekierowanie uwagi psa na inny, odpowiedni przedmiot. Dobrym wyborem będą gumowe zabawki, w których zwierzak będzie mógł bez przeszkód zatopić swoje zęby, a także uciekające przed czworonogiem materiałowe szarpaki i piłeczki. Takie zabawki dla psa warto zawsze mieć przy sobie, by móc natychmiast zareagować, gdy młody psiak zachowa się nieodpowiednio podczas zabawy.

Czego nie robić, gdy szczeniak podgryza w zabawie?

Ból towarzyszący wbijaniu się szczenięcych szpilek w rękę lub stopę może być bardzo irytujący. Jednak nigdy nie należy karać szczeniaka za podgryzanie! Niedopuszczalne będzie wywracanie malucha na plecy i przytrzymywanie go w tej pozycji, łapanie go za kark, pysk ani wsadzanie mu palca do gardła. Podobnie krzyczenie na szczeniaka czy głośne piszczenie nie będzie odpowiednim sposobem na oduczenie szczeniaka gryzienia po nogach i rękach. Takie zachowanie może spowodować, ze psiak nabierze złych skojarzeń z ludzkimi rękami i zniechęci się do zabawy, która stanowi niezwykle ważny element w życiu każdego czworonoga. Jeśli szczeniak zaczyna gryźć ręce, należy zachować spokój i zaproponować mu inną zabawkę.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia przedmiotów i mebli?

Młode psy mogą mieć także skłonność do gryzienia innych przedmiotów obecnych w domu, takich jak kapcie, buty, drewniane nogi od krzesła, brzegi dywanów czy zabawki dziecka. Obiektem do gryzienia mogą być również niebezpieczne sprzęty, na przykład kable, które mogą porazić malucha prądem, czy nawet trujące rośliny doniczkowe! Dlatego malucha należy jak najszybciej oduczyć gryzienia nieodpowiednich przedmiotów - nie tylko ze względu na potencjalne zniszczenia, ale także dla jego bezpieczeństwa.

By oduczyć psa gryzienia mebli i innych domowych sprzętów należy zapewnić mu atrakcyjniejsze przedmioty do podgryzania. W miejscach, do których szczeniak ma dostęp, należy umieścić gryzaki o różnej strukturze (gumowe, z plecionej liny, z polaru), dzięki czemu maluch eksplorujący otoczenie będzie natrafiał na odpowiednie zabawki do gryzienia. Po przyłapaniu psiaka na gryzieniu butów lub innych niewłaściwych rzeczy należy zawołać go i pokazać mu odpowiednią zabawkę. Natomiast jeśli szczeniak samodzielnie wybierze zabawkę, warto go za to pochwalić, by wiedział, że jest to pożądane zachowanie.

Jak zaspokoić potrzebę gryzienia u psa?

Nauczenie szczeniaka gryzienia tylko odpowiednich przedmiotów będzie wymagać cierpliwości i konsekwencji. Nie należy też zapominać, że liczy się nie tylko szkolenie psa - opiekun powinien zadbać o zaspokojenie naturalnej potrzeby gryzienia także poza zabawą. Dobrym sposobem sprawdzającym się przy maluchach z tendencją do gryzienia rąk i mebli jest podawanie suchej karmy o odpowiednio twardych granulkach. Trzeba przy tym pamiętać, by karma ta była zbilansowana, dostosowana do potrzeb rosnących psów i wielkości pyszczka danego malucha.

Jedną z karm złożonych z granulek o optymalnej twardości jest EUPHORIA Gluten Free dla szczeniąt. Receptura tej karmy została opracowana z myślą o potrzebach psów rosnących, dzięki czemu zapewnia psiemu maluchowi wszystkich witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Najwyższej jakości składniki dostarczają optymalnej dawki białka umożliwiającego wzrost i zdrowych tłuszczów zapewniających energię do codziennej zabawy. W składzie znalazły się także prozdrowotne dodatki, które zapewniają szczeniakowi najlepszy start w dorosłe życie:

Karma EUPHORIA Gluten Free dla szczeniąt dostępna jest w dwóch rozmiarach granulek - dla małych i dużych ras psów oraz w dwóch pysznych smakach (wołowina lub jagnięcina). Twarda struktura karmy zaspokaja potrzebę gryzienia u szczeniąt i wspiera higienę jamy ustnej.

BIOFEED Sp. z o.o.
Rajkowy, ul. Jesionowa 28
83–130 Pelplin
Obserwuj nas
Polityka prywatności