Dobranie odpowiedniego schematu żywienia zależy od indywidualnych potrzeb psa, które wynikają głównie z jego wielkości i wieku. Tłumaczymy, ile razy dziennie karmić szczenię i jak często powinien jeść pies dorosły.
Nie istnieje jedna uniwersalna częstotliwość karmienia psa. Liczba posiłków, jaką należy podać psu w ciągu dnia, to kwestia indywidualna i zależy od wielu cech danego czworonoga. Przy ustaleniu, ile razy dziennie należy karmić psa, trzeba wziąć pod uwagę miedzy innymi:
Pies powinien jeść posiłki o stałych porach dnia, dlatego sporządzając plan karmienia czworonoga należy też wziąć pod uwagę tryb życia zwierzaka i jego opiekuna. Zapewnienie psu większej liczby posiłków nie zawsze będzie możliwe, jeśli schemat dnia opiekuna stale się zmienia - w takim wypadku warto zdecydować się na rzadsze, ale regularne karmienie.
Karmienie psa raz dziennie to błąd powielany przez wielu opiekunów psów. Podawanie psu tylko jednego posiłku dziennie jest wprawdzie wygodne dla opiekuna i pozwala zaoszczędzić czas, jednak nie jest najlepszym wyborem z punktu widzenia samopoczucia i zdrowia zwierzaka. Zjadanie całej dziennej porcji karmy za jednym razem może prowadzić do problemów trawiennych (biegunek, wzdęć czy wymiotów). Sprawia też, że pies przez większość dnia chodzi głodny, przez co może mieć większą skłonność do żebrania przy stole i szukania śmieci podczas spacerów, a także łatwiej się irytować. Ponadto zbyt duże przerwy między posiłkami mogą być przyczyną porannych wymiotów pianą.
Nieodpowiednim wyborem będzie także pozostawianie psu stałego dostępu do jedzenia. Takie żywienie znacząco zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości u psów, a dodatkowo utrudnia opiekunowi zaobserwowanie ewentualnego spadku apetytu mogącego być pierwszym z objawów choroby. Warto także pamiętać, że karma dla psa stojąca w misce zaczyna się psuć! Dotyczy to nie tylko karmy mokrej, ale też suchej, która po pewnym czasie może nabrać nieprzyjemnego smaku ze względu na zachodzący proces jełczenia tłuszczu.
W takim razie ile razy dziennie karmić dorosłego psa? Najlepszym wyborem będzie podawanie zwierzakowi dwóch lub trzech posiłków w ciągu dnia. Wykazano, że częstsze posiłki mogą znacząco zwiększyć aktywność psa, pobudzić jego metabolizm i sprzyjać odchudzaniu. Rozdzielenie porcji karmy na dwa lub trzy posiłki dziennie zmniejszy także ryzyko skrętu żołądka - śmiertelnej przypadłości typowej dla psów dużych ras. Jest również zalecane w przypadku ras miniaturowych, które mają niewielką pojemność żołądków i mogą cierpieć na zaburzenia trawienne, gdy zjedzą za duże porcje na raz.
Sprawdź karmę dla dorosłych psów tutaj.
Częstotliwość karmienia chorego psa zależeć będzie od problemu zdrowotnego, jaki został zdiagnozowany przez lekarza weterynarii. W większości przypadków zaleca się karmienie czworonoga małymi porcjami, w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście razy dziennie. Harmonogram podawania posiłków powinien być zawsze indywidualnie dobrany przez lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego i modyfikowany w razie konieczności.
Psy rosnące powinny być karmione częściej, niż dorosłe czworonogi. Szczenięta mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię, dlatego wymagają stosunkowo dużych porcji jedzenia, jednak ich żołądki są małe i wyjątkowo podatne na wszelkie problemy trawienne. To, jak często karmić szczeniaka, zależeć będzie przede wszystkim od wieku malucha.
Opiekun powinien też uważnie obserwować swojego psa - jeśli szczeniak chodzi głodny, ma wzdęcia lub wymiotuje po jedzeniu, konieczne będzie podawanie mu mniejszych porcji karmy na raz.
Sprawdź karmę dla szczeniąt tutaj.
Szczenięta ssące mleko suki pobierają pokarm nawet kilkanaście razy dziennie. Zdarzyć się jednak może, że psie maluchy stracą matkę i będą wymagać dokarmiania przez opiekuna butelką. Dokarmianie szczeniaków będzie konieczne także wtedy, gdy suka straci pokarm lub nie jest w stanie wyprodukować go tyle, by wykarmić cały miot. W takim wypadku niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej liczby posiłków, na które należy podzielić dzienną dawkę preparatu mlekozastępczego.
Orientacyjna częstotliwość karmienia szczeniąt w pierwszym tygodniu życia wynosi 8 razy na dobę, w 2 można zmniejszyć liczbę posiłków do 6-7. Trzytygodniowe maluchy należy karmić 5 razy dziennie o stałych porach dnia. W 6-7 tygodniu życia młodym psom można zacząć wprowadzać stały pokarm i stopniowo odstawiać preparat mlekozastępczy.
Podczas odchowu osieroconych szczeniąt należy codziennie kontrolować zmiany masy ciała maluchów. Prawidłowe tempo wzrostu będzie inne dla każdej rasy, dlatego powinien je określić lekarz weterynarii.
Autor: Aleksandra Prochocka