Niektóre przekąski bezpieczne dla ludzi mogą być toksyczne dla psów, a ich podanie będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Sprawdź, czego nie może jeść twój pupil i jakie mogą być objawy zatrucia toksycznymi produktami.
Wydawać by się mogło, że częstowanie czworonoga różnymi przekąskami przeznaczonymi dla ludzi to dobry sposób na okazanie zwierzakowi swojej sympatii. Szczególnie, gdy czworonóg z ciekawością przygląda się jedzącemu opiekunowi, towarzyszy mu podczas gotowania lub intensywnie węszy, chcąc ustalić, co znajduje się na ludzkim talerzu. Niestety ten z pozoru niewinny gest może stać się przyczyną poważnego zatrucia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet doprowadzić do śmierci psa! Dlaczego?
Budowa psiego układu pokarmowego i zachodzące w nim procesy trawienne tylko częściowo odpowiadają ludzkim. Różnice te sprawiają, że niektóre substancje zawarte w pożywieniu będą oddziaływać na organizm psa w zupełnie inny sposób, niż na nasz! W skrajnych przypadkach spożycie zaledwie kilku gramów przekąski bezpiecznej i zdrowej dla człowieka może zaburzyć pracę układu nerwowego zwierzaka i wywołać napady drgawek, śpiączkę, a następnie. Domowe czworonogi (szczególnie rasy miniaturowe i szczeniaki) są także dużo bardziej wrażliwe i podatne na wszelkie zatrucia oraz na negatywne skutki biegunek i wymiotów. Z tego względu każdy opiekun psa powinien wiedzieć, jakich produktów pies nie może jeść oraz jak rozpoznać zatrucie substancją niebezpieczną dla psów.
Wśród produktów toksycznych dla psów znalazło się wiele przekąsek, które można spotkać niemal w każdej kuchni. Niestety domowe czworonogi nie posiadają instynktu, który chroniłby je przed zatruciem ludzkim jedzeniem. Wręcz przeciwnie - duża część szkodliwych przysmaków posiada kuszący zapach mogący zwabić nawet psiego niejadka... Czego nie wolno dawać psu i co musi być zawsze schowane poza zasięgiem zwierzaka? Oto lista produktów zakazanych dla psa.
Winogrona i rodzynki to jedne z najbardziej toksycznych dla psów przysmaków. Nie wiadomo wprawdzie, jaka dokładnie substancja znajdująca się w tych owocach jest trująca, jednak zwierzakowi zaszkodzić może już kilka gramów rodzynek lub kilkanaście winogron. Do objawów zatrucia winogronami u psów należą:
Jeśli pies spożyje bardzo duże ilości winogron lub rodzynek, może to prowadzić do ostrej niewydolności nerek i śmierci.
Czekolada i kakao zawierają toksyczną dla psów teobrominę. Śmiertelna dawka tej substancji wynosi zaledwie 90 mg teobrominy / kilogram masy ciała psa, co oznacza, że mały psiak może umrzeć już po zjedzeniu 8 g kakao. Podanie czworonogowi nawet niewielkiej ilości czekolady stanowi zagrożenie dla jego życia, gdyż teobromina może kumulować się w organizmie i z czasem osiągnąć niebezpieczne poziomy.
Teobromina wykazuje toksyczne działanie na układ nerwowy i pokarmowy psa. Dlatego do objawów zatrucia należą:
Zwierzak, któremu nie została udzielona pomoc, może umrzeć w ciągu 6-15 godzin od zjedzenia śmiertelnych dawek teobrominy.
Cebula i czosnek to rośliny zawierające związki siarki, które po spożyciu przez psa zamieniają się w utleniacze uszkadzające błony komórkowe czerwonych krwinek. Prowadzi to do zniszczenia hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu w organizmie. Sprawia to, że głównym skutkiem zatrucia cebulą u psa jest anemia, która objawia się poprzez:
Po zjedzeniu dużych ilości cebuli wystąpić może u psa ostra niewydolność nerek, a następnie żółtaczka i śmierć.
O ile pies może jeść miąższ awokado, o tyle absolutnie nie należy podawać psu pestek i skórek tego owocu. Te części awokado zawierają persin - grzybobójczą substancję stanowiącą truciznę dla wielu zwierząt, w tym także dla psów. Do skutków zatrucia persinem należą zaburzenia ze strony układu oddechowego i pokarmowego oraz zaburzenia pracy serca mogące prowadzić do śmierci.
Kofeina zawarta w kawie przypomina swoim działaniem toksynę znajdującą się w czekoladzie, czyli teobrominę. Może powodować u psów nadpobudliwość, nagły skok ciśnienia krwi i zaburzenia pracy serca, a także uszkodzić psu wątrobę, nerki i układ nerwowy.
Niezwykle niebezpieczne dla psów są także wszelkie napoje alkoholowe. Zawarty w nich alkohol etylowy może wywołać u zwierzaka wymioty, problemy z oddychaniem, uszkodzenie wątroby i śpiączkę.
Ksylitol, czyli słodzik obecny w składzie niektórych lodów, ciastek, czekoladek czy gum do żucia, jest wysoce szkodliwy dla psów. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości przekąsek z ksylitolem może doprowadzić do gwałtownego wyrzutu insuliny, a w konsekwencji do szybkiego spadku poziomu cukru we krwi czworonoga i zapaści, a nawet śpiączki.
Podobnie jak w przypadku winogron, szkodliwa dla psów substancja zawarta w orzechach makadamia nie została jeszcze zidentyfikowana. Faktem jest jednak, że już zaledwie kilka gramów tych orzechów może wywołać u psa silne zatrucie objawiające się poprzez:
Spożycie przez psa toksycznych produktów może wywołać zatrucie, którego objawy będą zależały od rodzaju szkodliwej substancji i jej ilości. Do najczęstszych oznak, że pies zjadł coś trującego, należą przede wszystkim:
Do rzadszych symptomów towarzyszących zatruciu u psa należą napady drgawek, drżenie mięśni, utrata przytomności, oczopląs i obecność krwi w moczu lub kale.
Jeśli pies zjadł coś toksycznego lub istnieje podejrzenie zatrucia, należy jak najszybciej zabrać czworonoga do lekarza weterynarii. Specjalistę należy poinformować o tym, co i w jakich ilościach zjadł pies lub do jakich toksycznych przekąsek miał dostęp, kiedy mogło dojść do spożycia niebezpiecznych produktów i jakie objawy dotychczas pojawiły się u zwierzaka. Te wszystkie informacje ułatwią lekarzowi weterynarii dobranie właściwego postępowania, które może obejmować płukanie żołądka, wywołanie wymiotów, podanie odtrutki lub kroplówek.
Na kuchennych półkach i blatach znaleźć można także żywność, która nie jest wprawdzie toksyczna dla psów, ale również może wywołać u czworonoga problemy zdrowotne. W diecie psa nie powinny znaleźć się między innymi:
Potrzeby żywieniowe psów różnią się od ludzkich, dlatego karmienie psa pożywieniem przeznaczonym dla człowieka będzie miało wiele negatywnych skutków. Nawet, jeśli opiekun będzie unikał podawania swojemu pupilowi toksycznych produktów, i tak doprowadzi zwierzaka do poważnych problemów zdrowotnych wynikających ze źle zbilansowanej diety i niedoborów pokarmowych.
Najlepszym sposobem na zapewnienie czworonogowi wartościowej, zdrowej diety jest podawanie mu zbilansowanej karmy dla psów. Wysokiej jakości karmy suche EUPHORIA zawierają skoncentrowane dawki wszystkich niezbędnych psu składników odżywczych, a równocześnie wolne są od toksycznych substancji i potencjalnie szkodliwych dodatków, takich jak sztuczne barwniki, konserwanty i polepszacze smaku. Skład karm EUPHORIA wzbogacony został o szereg prozdrowotnych substancji, dzięki którym nie ma konieczności stosowania żadnej dodatkowej suplementacji.
Oczywiście psu żywionemu dobrą karmą dla psów można od czasu do czasu podać niewielką ilość zdrowych warzyw lub owoców (marchewka, jabłko, banan). Należy jednak pamiętać, że domowe czworonogi nie mogą jeść wszystkiego, co trafia na talerz ich opiekunów.
Autor: Aleksandra Prochocka